Bejelentés


Építkezési és szerelési munká Stavebné a montážné práce


Ingyenes Angol online nyelvtanfolyam kezdőknek és újrakezdőknek. Ráadásul most megkapod ajándékba A Hatékony Angol Tanulás Titkai tanulmányom.Keresés a honlapon

Výber odtieňa

Jedným z najkrajších darov, ktoré človek dostal do vienka, je zmysel pre krásu. Prejavuje sa vo všetkých oblastiach života, premieta sa do nášho štýlu obliekania, určuje náš postoj k okoliu a je prvým predpokladom tvorby harmonického prostredia nášho najintímnejšieho priestoru (bytu, alebo domu, pracoviska). Na dosiahnutie charakteristického, vlastného ladenia odtieňov môžeme využiť množstvo trikov. Predpokladom však je, aby sme vedeli využiť aspoň základné poznatky o farbách a o ich pôsobení na našu náladu.

Žltá je farbou slniečka a radosti. Priaznivo pôsobí na pamäť, myslenie, a teda na schopnosť učiť sa. Preto sa odporúča študentom a školopovinným deťom.
Oranžová je najteplejšia farba, ktorú môžete do svojej izby vniesť. Bude vo vás vyvolávať pocity šťastia, radosti zo života a chuti do jedla.
Červená je tiež teplá, navyše ťažká a aktívna. Pôsobí povzbudivo, ale vo vínovočervenom odtieni už pomerne pokojnejšie, stále je však živá a povzbudzujúca.
Modrá síce patrí medzi farby studené a páči sa viac introvertom, ale je nesmierne čistá a inšpirujúca napríklad na snenie. Už aj preto, že je symbolom viery, vernosti a nehy.
Fialová je pomerne temná až mystická. Je to farba nesúca v sebe pokoj a vznešenosť, preto v kombinácii s ostatnými farbami pôsobí prekvapivo harmonicky.
Zelená je nesmierne upokojujúca, preto by aspoň v doplnkoch nemala chýbať v žiadnej izbe.
Upokojuje emócie, pomáha regenerovať a odpočívať.
Orieškovohnedá vychádza z farby zeme, preto dodáva pocit istoty a stability.


Farby vhodné pre interiéry

Teplé farby- sú ideálne pre miestnosti so situovaním na sever a pre miestnosti, v ktorých je nedostatok svetla (obývacia izby, kuchyňa, pracovňa).
K týmto farbám patria odtiene žltej, oranžovej, červenej a hnedej.
Studené farby- sú najlepšie využiteľné v miestnostiach orientovaných na juh, s veľkým prístupom denného svetla (spálňa, detská izba, kúpeľňa)
K týmto farbám patria odtiene modrej, zelenej a fialovej.
Farba biela je farbou neutrálnou. Hodí sa do všetkých priestorov a je kombinovateľná so všetkými farebnými odtieňmi.

 

A ešte inak...

Každá farba je odvodená z troch základných farieb: červenej, modrej, žltej. Zmiešaním týchto troch farieb s niektorou neutrálnou farbou - bielou a čiernou v určitých pomeroch získame nekonečné množstvo farieb. Zmiešaním dvoch zo základných farieb dostaneme jednu z druhotných farieb: oranžovú (červená a žltá), zelenú (modrá a žltá) a fialovú (modrá a červená). Takto môžeme tieto druhotné odtiene medzi sebou ďalej miešať a vznikajú terciálne farby. Jednoduché zobrazenie tejto postupnosti je možné vidieť v klasickom kruhu na obrázku. Bledšie alebo tmavšie odtiene vznikajú pridávaním čiernej a bielej. Ľubovoľné tri susediace farby sa nazývajú príbuzné a v miestnosti dokážu navodiť príjemnú harmonickú atmosféru. Farby ležiace priamo proti sebe sú komplementárne a pomocou nich sa vytvorí kontrastná farbená schéma, ktorá upútava oči.

Pleseň

Plesne na stenách sú nevítaným a veľmi nepríjemným spoločníkom v domácnosti. Za ich vznik môže niekoľko faktorov, pričom jedným z nich je aj lepšia izolácia budov (napr. vďaka plastovým oknám či zatepľovaniu budov).

Vedľajším účinkom dokonalej izolácie je totiž aj to, že sa zabráni výmene vzduchu a tým môže dochádzať k nadmernému vlhnutiu stien a následnej tvorbe plesní.

Ako sa pleseň vytvorí?
Plesniam sa dobre darí vo vlhkom prostredí. Vytvára sa najčastejšie v rohoch miestností, v škárach medzi obkladačkami či okolo okien, najmä ak chýba dostatočné vykurovanie a pravidelné vetranie.

Pleseň na stene môže vyzerať najprv ako stmavnuté miesto a pokiaľ sa včas nezasiahne, pleseň sa „veselo“ rozširuje a bujnie ďalej, až vznikajú rozsiahle plesnivé fľaky.

Je pleseň škodlivá?
Ak sa vo vašom byte pleseň objaví, nečakajte, kým problém nadobudne veľké rozmery. Treba ho riešiť včas. Plesnivé steny totiž nie sú len estetickým problémom vášho interiéru, ale majú aj negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Plesne totiž vylučujú do ovzdušia spóry, ktoré predstavujú riziko vzniku či zhoršenia ochorení dýchacích ciest, prípadne kožných ochorení. Opatrní by ste mali byť najmä, ak sa v miestnosti zdržiavajú malé deti, alebo osoby s alergiou a poruchami dýchania.

Prevencia
Vzniku plesní na stenách treba predovšetkým predchádzať. Jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení je pravidelné vetranie. Kuchyňu by ste mali po varení poriadne vyvetrať, aby sa vzniknutá para nehromadila v miestnosti. Rovnako napr. v kúpeľni po kúpaní či sprchovaní treba vymeniť vzduch tým, že paru a vlhkosť vyvetráte.

Samozrejme, vetrať treba všetky miestnosti, pretože už len tým, že sa v nich zdržiavajú ľudia, tvorí sa aj vlhkosť. Okrem toho nepodceňujte vykurovanie. Aj keď sa niektoré miestnosti nevyužívajú, treba ich vykurovať a rovnako aj vetrať, aby ste predišli vlhnutiu stien a vzniku plesní.

Umiestnenie nábytku by malo byť tiež s určitým odstupom od steny, pretože prílišná tesnosť medzi nábytkom a stenou by mohla vytvoriť ideálne prostredie pre plesne.

Čo s tým?
Keď už sa plesne vyskytnú, treba rázne zakročiť. Najlepšie je podchytiť problém v začiatkoch a nenechať ho narásť do veľkých rozmerov. Na výber je dnes množstvo prípravkov proti plesniam, ktoré môžete voľne kúpiť v predajniach. Tieto prostriedky však spravidla nezaručia dokonalé zničenie plesní a treba odstrániť príčinu ich vzniku, ktorou môže byť niekedy len nedostatočné vetranie ale aj rôzne chyby alebo poruchy v konštrukcii budovy.

Sádrokarton.

Sadrokartón má oproti klasickým murovacím materiálom množstvo výhod.

Dokonale hladký a rovný povrch, aký sa nie vždy podarí dosiahnuť murárom pri klasickom omietaní, umožní skrášliť steny maľovaním, obkladmi alebo tapetami. Sadrokartón môžete použiť dokonca aj tam, kde sa pre veľké statické zaťaženie nedá využiť klasický materiál (tehly, betón).

Použitie sadrokartónu je v interiéri neobmedzené, pretože môžete:
- pridaním priečky rozdeliť miestnosť
- obložiť konštrukcie
- zakryť nevzhľadné rozvody vody, elektriny
- vytvoriť police a nábytok na mieru
- nainštalovať moderné osvetlenie
- znížiť stropy
- vytvárať architektonické podhľady
- upraviť krivé steny
- vyrovnať podlahy
- vytvoriť pracovné kúty a šatníky
- využiť podkrovné priestor
- vystavať kompletné bytové jadro
- vnútorne zatepliť miestnosť

Prečo si ho obľúbite?
- rýchla a ľahká montáž
- nízka cena
- nízka hmotnosť
- ľahká opracovateľnosť
- tvarová variabilnosť
- minimálny odpad
- čistá prestavba
- regulácia vlhkosti vzduchu
- ľahká manipulácia
- biologická bezchybnosť
- odolnosť proti vlhkosti
- zvuková, tepelná a protipožiarna odolnosť
Ingyenes honlapkészítő
Profi, üzleti honlapkészítő
Hirdetés   10
Végre értem amit angolul mondanak nekem, és megértik amit mondok.

KÖSZÖNÖM NOÉMI!